Kalendarz wydarzeń
Słowa mają moc – spotkanie z rappedagogiem Dobromirem Makowskim

Na dzieci i młodzież w dzisiejszych czasach czyha wiele niebezpieczeństw, tak w świecie w realnym, jak i wirtualnym. W sieci można wymienić cyberprzemoc, patologiczne, niebezpieczne treści, uzależnienie od Internetu, a także wszelkiego rodzaju oszustwa. W realnym życiu, młodzi mogą doświadczać oni presji rówieśniczej a także dostępu do wszelakich używek. A ryzyko z tym związane jest ogromne. I jak się przed tym bronić.
— Dobrze że są takie osoby jak Dobromir Makowski, który wierzy, że słowa mają moc – mogą zarówno ranić jak kolce, ale też dawać nadzieję jak promień słońca — mówi Kinga Darnowska, naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu w UM Działdowo. — On nam pokazuje jak wybierać te, które budują. Pokazuje, że nie podlewa się kwiatów domestosem tylko dobrymi słowami. Cieszę się, że na spotkanie z panem Dobromirem – rappedagogiem przyszło tak dużo młodzieży. Dobromir Makowski to pedagog resocjalizacyjny i nauczyciel wychowania fizycznego. Pomysłodawcą zorganizowania warsztatów dla młodzieży i rodziców był burmistrz Działdowa Grzegorz Mrowiński, dbający o dobro młodych ludzi w Działdowie.
Podczas spotkania z Dobromirem Makowskim były tez przerywniki muzyczne, rozmowy o życiu, szacunku, odwadze. Jego przewodnim, metaforycznym tematem by 5 kg młotek, który uderza w ścianę i w lampę. Zawsze zostaje ślad w zależności od tego jak ciężkie jest to uderzenie. A takie są uderzenia słowem. Zawsze jest jednak nadzieja. Bo najważniejsza w życiu jest miłość i pomoc, po to mamy ręce i serca. Warsztaty z Dobromirem Makowskim odbyły się w poniedziałek 23 czerwca w Miejskim Domu Kultury w Działdowie.
Dobromir Makowski
Celem Dobromira Makowskiego jest wspierać szkoły w już prowadzonych projektach profilaktycznych. Proponuje ciekawą alternatywę wobec tradycyjnych wykładów i prelekcji profilaktycznych realizowanych z uczniami w ławkach szkolnych:
Projekt nosi nazwę – „Rappedagogia” – oparty jest na muzyce hip hop, elementach profilaktyki oraz inspirowany przeszłym życiem autora i wykonawcy. Dobromir Makowski jest założycielem fundacji “Rampa”, która swoją siedzibę ma w Pabianicach. Jest także pedagogiem oraz animatorem projektów pedagogicznych z młodzieżą na ulicach. Przed laty, sam mierzył się z wieloma problemami, będąc wychowankiem domu dziecka. Jako młody człowiek przedawkował narkotyki i omal nie umarł. Obecnie jeżdżąc po Polsce, dociera do wielu szkół, domów dziecka, domów poprawczych i zakładów karnych mówiąc do młodzieży, iż można żyć inaczej. Myśl przewodnia programu to: “Lepiej zapobiegać niż leczyć”. To przede wszystkim mąż Bogumiły, a także tata szóski dzieci.
Nauczyciel Wychowania Fizycznego oraz magister Pedagogiki Resocjalizacyjnej. Jest pomysłodawcą projektu „Rappedagogia”, który od 2011 roku objechał ponad 900 szkół, domów dziecka, aresztów śledczych, więzień, ośrodków szkolno-wychowawczych, świetlic środowiskowych w Polsce, jak i za granicą: Francja, Anglia, Szwecja, Niemcy, Kanada, USA. Fundacji „Rampa”, która w Pabianicach w województwie łódzkim prowadzi szereg zadań o charakterze profilaktycznym: streetworking, świetlica środowiskowa, punkt konsultacyjny i psychologiczny dla osób uzależnionych, zajęcia sportowe – boks, ośrodek dla osób uzależnionych i wykluczonych społecznie, a także hostel dla osób które ukończyły terapię. Jest autorem książki, “Wyrwałem się z piekła”. A także pasjonatem muzyki, w której wyniku zrodziła się już druga płyta pod tytułem “Czas”.
(Na zdjęciu głównym Dobromir Makowski podczas spotkania z młodzieżą)
(Galeria zawiera 11 zdjęć, na których widać Dobromira Makowskiego i młodzież zgromadzoną w sali widowiskowo-kinowej MDK w Działdowie)