Kalendarz wydarzeń
Polecamy nowy artykuł naszego muzealnika dra Radosława Wiśniewskiego dotyczący zbrodni w Lesie Białuckim w 1944 r.

W najnowszym numerze rocznika historycznego „Copernicus. Czasy Nowożytne i Współczesne”, wydawanego przy Radzie Naukowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ukazał się artykuł dra Radosława Wiśniewskiego z Muzeum Pogranicza w Działdowie.
Tytuł artykułu to „Kulisy Aktion 1005, przeprowadzonej w lesie białuckim w 1944 r. (k. Działdowa), na podstawie aktu oskarżenia prokuratury we Fryburgu Bryzgowijskim z 1964 r., wniesionego przeciwko kierownikowi operacji SS-Sturmbannführerowi Hermannowi Herzowi”.
Artykuł opiera się na niemieckich archiwaliach (Bundesarchiv, Außenstelle Ludwigsburg), zawierających zeznania sprawców zbrodni, złożone podczas procesu we Fryburgu Bryzgowijskim w 1964 roku. Opisywali oni kulisy tzw. Aktion 1005, przeprowadzonej w lesie białuckim wiosną 1944 roku. Akcja ta miała na celu zatarcie śladów zbrodni popełnionych przez Niemców w pierwszych latach wojny. Do prac wykorzystano 15 Żydów przywiezionych z Gestapo w Białymstoku. Ich zadaniem było odkopywanie masowych grobów oraz wydobywanie znajdujących się w nich ciał za pomocą haków i metalowych prętów. Szczątki układano na stosach, naprzemiennie: warstwa drewna, warstwa zwłok. Każdy stos osiągał wysokość około dwóch metrów i zawierał około 100 ciał. Sonderkommando 1005 z Białut wznosiło średnio jeden taki stos dziennie. Stosy polewano olejem, benzyną lub smołą, po czym podpalano je nocą pod nadzorem niemieckiego strażnika. Po spaleniu, prochy wsypywano do dołów i mieszano z ziemią, a na ich miejscu sadzono młode drzewa. Cała akcja trwała od czterech do sześciu tygodni. Zapraszamy do lektury.
Link do artykułu:
https://czasopisma.marszalek.com.pl/…/14287-ccniw202415
Link do całego numeru:
https://czasopisma.marszalek.com.pl/en/10-15804/ccniw…
Zapraszamy do lektury!
(Na zdjęciu głównym okładka rocznika „Copernicus. Czasy Nowożytne i Współczesne” z wyróżnionym artykułem dra Radosława Wiśniewskiego)