Kalendarz wydarzeń
Ojcowie Pasjoniści odwiedzili Działdowo

W dniach 14-17 lipca, Polską Prowincję Pasjonistów odwiedził o. Massimo Parisi CP – Postulator Generalny Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa (Pasjonistów). O. Massimo Parisi CP był także w Działdowie.
— Postulator to osoba odpowiedzialna za prowadzenie procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych kandydatów na ołtarze. W imieniu zgromadzenia zbiera dokumentację, świadectwa i koordynuje wszelkie działania na drodze do wyniesienia na ołtarze sług Bożych — mówi Andrzej Rutecki ze Stowarzyszenia „Pamięć i Tożsamość”.
16 lipca o. Łukasz Andrzejewski CP, prowincjał polskich pasjonistów oraz o. Massimo Parisi CP, postulator procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych w Zgromadzeniu Pasjonistów przybyli do Działdowa, aby wspólnie z członkami Zarządu Stowarzyszenia „Pamięć i Tożsamość” obejrzeć zrewitalizowany budynek po obozie KL Soldau oraz Las Białucki, gdzie męczeńską śmierć poniosło sześciu Pasjonistów z Przasnysza. Natomiast Brat Franciszek Antoni Glinka został zamordowany na terenie obozu. Ta historyczna wizyta zapisze się na kartach Działdowa. O. Parisi podzielił się z członkami stowarzyszenia refleksjami na temat znaczenia pamięci o męczennikach w życiu współczesnego Kościoła.
Zgromadzenie Męki Pańskiej (CP), zwane pasjonistami, zostało założone w 1720 we Włoszech przez św. Pawła od Krzyża. Biskup Płocki Antoni Julian Nowowiejski sprowadził pasjonistów do Przasnysza. Tam 17 czerwca 1923 pasjoniści oficjalnie przejęli zrujnowany dawny klasztor bernardynów. W 1941 siedmiu zakonników przasnyskiego klasztoru pasjonistów zostało wywiezionych do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Soldau, gdzie zginęli śmiercią męczeńską. Obecnie polska prowincja pasjonistów liczy 39 zakonników. Celem zgromadzenia są misje, kaznodziejstwo i szerzenie kultu Męki Pańskiej.
(Na zdjęciu znajdują się czterej mężczyźni Zenon Gajewski, o. Łukasz Andrzejewski CP, o. Massimo Parisi CP, Andrzej Rutecki w dawnym budynku KL Soldau)