Kalendarz wydarzeń
Artysta fotografik Bogdan Sarwiński zaprasza na wstawę „Na początku był Druh” do Galerii Grunwaldzkiej

— Zapraszam serdecznie na otwarcie wystawy mojego projektu „100 Druhów” p.t. „Na początku był Druh” w Galerii Grunwaldzkiej 10 maja o godz. 17.30 w Europejską Noc Muzeów — mówi artysta fotografik i pomysłodawca wydarzenia Bogdan Sarwiński.
Rezultaty przerosły najśmielsze oczekiwania pana Bogdana. Druhów miało być 100, a jest 200.
— To niesamowite zobaczyć je razem. Każdy jest niezwykły i unikalny, jak każdy człowiek. Każdy jest opowieścią artysty o sobie samym. A suma stanowi zbór opowieści o życiu… Kwintesencją są obrazy i treści ukryte we wnętrzach aparatu. Nie wszystkie jeszcze odkryte. Zawsze jest jakaś tajemnica — mówi pan Bogdan.

Pierwszy powojenny polski aparat Druh, wyprodukowany w liczbie ponad 1 mln sztuk, jest częścią polskiej historii i kultury. Zapomniany przez lata, powrócił na kolorowych skrzydłach, które dali mu artyści. Wszędzie budzi uśmiech i radość, łączy ludzi i pokolenia.
— Cieszę się, że będę miał wspólny wernisaż ze wspaniałym artystą Łukasz Radwanem, który zaprezentuje swoją wystawę „Wielkość Urojona”. Łukasz też jest autorem jednego z Druhów — kontynuuje Bogdan Sarwiński. — Zapraszam serdecznie. Będzie radośnie i kolorowo. Bardzo dziękuję dyrektorowi Szymonowi Drejowi, kuratorce wystawy Lucynie Gliwce i wszystkim pracownikom za serdeczne przyjęcie Druhów w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Ale przede wszystkim dziękuję artystom za te wszystkie piękne i niesamowite Druhy. Niech żyje Sztuka! Niech żyją Artyści!
Program wydarzenia
Godz. 17.30 uroczyste otwarcie wystawy, godz. 18.30-21.00 zwiedzanie muzeum z przewodnikiem, godz. 18.30-21.00 gry i zabawy plebejskie, godz. 21.00 przemarsz z pochodniami, godz. 21.30 fire show, godz. 22.00 opowieści historyczne przy ognisku.
O artystach
Bogdan Sarwiński – wystawa „Na początku był DRUH” prezentuje plon projektu „l00 DRUHOW”. Inspiracją był popularny aparat „Druh” z lat 60., który artyści przekształcili w unikalne dzieła sztuki. Projekt, początkowo planowany jako krótka akcja, przerodził się w ogólnopolskie wydarzenie artystyczne z udziałem setek twórców. Każdy „Druh” opowiada indywidualną historię, przybierając form obrazu, rzeźby, instalacji czy obiektu multimedialnego. Aparaty zyskały nowe życie i znaczenie, stając się kolorowymi manifestacjami artystycznymi. „Druh” to symbol pokoleń – aparat, który łączy historię, emocje i sztukę. Bogdan Sarwiński – fotograf, grafik, wydawca, animator kultury, członek ZPAF, twórca Stowarzyszenia „Fokus” oraz organizator Dni Fotografii w Działdowie. Autor projektu „l00 Druhów” (2023-25).
Łukasz Radwan – dziennikarz prasowy i telewizyjny, promotor sztuki i artysta. Wieloletni zastępca szefa działu kultury tygodnika „Wprost” oraz autor i prowadzący programy o Sztuce i Kulturze emitowane w stacji TVN. Opublikował kilkaset artykułów, głownie na temat sztuki i architektury. Obecnie publikuje w Forbes Woman, Arttinfo.pl i na platformie Anywhere. Znany z ciętego języka i bezkompromisowych poglądów. Zostal nazwany „bulterierem polskiej sztuki”. Prowadził programy takie jak: „Dzień Dobry TVN”, TVN24, „Sztukomaniak” dla Domo+ ,”Brać czy nie brać” dla History. Od 30 lat aktywny artysta, obecnie tworzy pod własnym nazwiskiem. Inspiruje się nauką (fizyka kwantowa, biologia molekularna, chemia), kulturami świata, literaturą, muzyką i seksem. Twierdzi, że nauka wyjaśnia świat, a sztuka pozwala się z nim pogodzić.
(Na zdjęciu głównym plakat zapraszający na Europejską Noc Muzeów do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem i na wstawę „Na początku był Druh”)