Kalendarz wydarzeń
98 lat temu powstało pierwsze Polskie Muzeum na Mazurach (Muzeum Mazurskie w Działdowie). Kartka z kalendarza

98 lat temu powstało pierwsze Polskie Muzeum na Mazurach (Muzeum Mazurskie w Działdowie)
17 lipca 1927 roku zostało otwarte „Muzeum Mazurskie w Działdowie”. Placówka powołana do życia z inicjatywy Emilii Sukertowej-Biedrawiny i Józefa Biedrawy, była pierwszym muzeum na Mazurach. Pierwotnie miało to być „Muzeum Grunwaldzkie”, jednak 19 czerwca 1927 roku Komitet Muzealny zdecydował, że placówka będzie nosić nazwę Muzeum Mazurskie, bo będą tam zbierane wszystkie zabytki związane z Mazurami, a nie tylko te z okolic Grunwaldu. Muzeum dzieliło się na dwie sale: ogólnopolską i mazurską. Miało to na celu z jednej strony uwypuklenie historii Polski, z drugiej zaś pokazanie związków ziemi mazurskiej z państwem polskim. W placówce wprowadzono również działy tematyczne: prehistoryczny, numizmatyczny, etnograficzny, historyczny, geologiczny i piśmienniczo-kartograficzny.
Z ciekawszych eksponatów, które się tam znajdowały można wymienić trzy egzemplarze kancjonału, opracowanego przez proboszcza z Nidzicy Jerzego Wasiańskiego. Dwa kancjonały XVIII-wieczne przekazał na rzecz muzeum superintendent Ernst Barczewski. W muzeum znajdowała się ponadto niezwykle bogata kolekcja kafli mazurskich, która liczyła 120 sztuk. Trzy z nich, odnalezione po wojnie w przyległym do muzeum ogrodzie, znajdują się obecnie w Muzeum Pogranicza w Działdowie, na wystawie stałej „Działdowo – miasto i ludzie dawnego pogranicza”. W wyniku wybuchu II wojny światowej, po 12 latach istnienia, muzeum przestało funkcjonować. Biedrawowie część eksponatów zakopali we wspomnianym ogrodzie, część zabrali ze sobą do Warszawy. Niestety zawierucha wojenna spowodowała, że większość z nich przepadła. Muzeum Mazurskie mieściło się w budynku, gdzie jest obecnie seidziba Parafii Ewangelicko-Augsburskiej (obecnie Jagiełły 28, wówczas ul. Dworcowa)
Krzysztof Siemianowski, Muzeum Pogranicza w Działdowie
(Na zdjęciu głównym małżeństwo Biedrawów w „Muzeum Mazurskim w Działdowie”, 1927 rok)
(Galeria zawiera 3 zdjęcia, na których widać małżeństwo Biedrawówa, trzy kafle mazurskie z muzeum Emilii Sukertowej-Biedrawiny i Józefa Biedrawy, znajdujące się obecnie na wystawie stałej w „Muzeum Pogranicza w Działdowie”, budynek Dawnego „Mazurskiego Domu Ludowego w Działdowie”, który otwarto w 1922 roku. To w nim 5 lat później uruchomiono „Muzeum Mazurskie w Działdowie”)