01.02.2007 10:47 Wiek: 8 yrs
Kategoria: Kultura

Odnaleziono unikatowe zdjęcia z Działdowa


Kilka dni temu od zniszczenia uratowano unikatowe zdjęcia naszego miasta pochodzące z 1948 roku. Fotografie znajdujące się w archiwum nieżyjącego już prof. Kazimierza Wejcherta z Zakładu Urbanistyki Politechniki Warszawskiej „przygarnął” Wydział Architektury Polskiej PW. Skany zdjęć Działdowa zobaczyć można w naszych galeriach.

Do zbiorów należy kilka tysięcy zdjęć polskich miast, w tym 2 zdjęcia ulicy Tylnej w Działdowie, 2 Poprzecznej oraz po jednym ulicy Wolność, Starego Miasta, „rynku bydlęcego”, ulicy Bielnikowej, zamku, oraz pochodząca z niezidentyfikowanej gazety fotografia ratusza miejskiego. Zdjęcie to przedstawia instalowanie na budynku zegara, a fakt ten świadczy o tym, że zostało wykonane w 1922 roku.

- Zdjęcia te są niezmiernie ciekawe, bo pochodzą z 1948 roku. Posiadamy liczne fotografie Działowa sprzed wojny oraz kolejne już z lat 60. Te z lat 50 są już rzadkością, a z lat 40 niemal unikatem - mówi Wojciech Wółkowski, pracownik naukowy PW. To, co wyróżnia je wśród innych znajdujących się w zbiorach kolekcjonerów i archiwach prywatnych, to przedstawione na nich miejsca. Większość popularnych zdjęć Starego Miasta przedstawia je od strony Placu Mickiewicza. W archiwum prof. Wejcherta są zdjęcia ukazujące naszą starówkę od strony ulic Poprzecznej i Tylnej, z nieistniejącą już prawie ich zabudową. Zobaczyć można np. „świński rynek” usytuowany między ulicami Marii Skłodowskiej, Tylną i Poprzeczną, w miejscu, gdzie aktualnie znajdują się bloki, a także Stare Miasto niedługo po wojnie, kiedy widać jeszcze zniszczenia wojenne.