29.01.2018 08:47 Wiek: 117 days
Kategoria: Kultura

II Ogólnopolski Plener Malarski w Księżym Dworze

W dniach 23-28 lutego 2018 w Pałacu Księży Dwór odbył się II Ogólnopolski Plener Malarski, w którym wzięło udział czterech wyśmienitych malarzy: ADAM FAGLIO, ROMAN FLESZAR, ANDRZEJ KACPEREK, JÓZEF PANFIL. Artyści malowali w plenerze i w pracowniach - zanurzając się w urokliwe, zimowe pejzaże okolicy pałacu Księży Dwór. Organizatorem i gospodarzem pleneru jest Pan Waldemar Lis, a kuratorem artystycznym Piotr Zieliński.


Obrazy namalowane podczas pleneru zostały zaprezentowane 27 stycznia br. w budynku Miejskiego Domu Kultury w Działdowie ul. Wolności 64.

 

Adam Faglio - urodził się 13 grudnia 1954 roku w Nowym Wiśniczu. W 1973 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące w Bochni. Pracował w różnych zawodach i instytucjach, najdłużej w konserwacji zabytków w kraju i za granicą (między innymi w Tallinie i kilku Niemieckich miastach). Cały czas malował i pokazywał swoje prace na wystawach. W 1983 roku komisja Ministerstwa Kultury i Sztuki wydała mu zaświadczenie stwierdzające fakt wykonywania zawodu artysty malarza. Od roku 1991 zajmuje się wyłącznie malarstwem.

 

 

Roman Fleszar - urodzony w 1966 roku w Tarnowie. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie. Studia wyższe odbył Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (aktualnie Uniwersytet Artystyczny) na Wydziale Malarstwa. Dyplom z malarstwa zrealizował w 1992 roku w pracowni prof. Jana Świtki. Studiował również w Akademii Goetz-Dederian w Paryżu. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, rysunkiem, techniką pastelową. Posiada w swoim dorobku realizacje sakralne. W latach 1998 oraz 1999 był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki (aktualnie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Jest autorem ponad 20 wystaw indywidualnych, m.in. w Tarnowie, Gorlicach, Poznaniu, Rzeszowie, Nowym Sączu, Lublinie, Częstochowie, Głogowie, Bydgoszczy, Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, salonach i ekspozycjach problemowych, m.in. w kilku miastach Polski, oraz w Słowenii, Belgii, Francji i na Ukrainie. Zrealizował projekty artystyczne w USA i Chinach. Obrazy Romana Fleszara znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych, w galeriach oraz w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą. W 2016 uzyskał stopień doktora na ASP w Krakowie. Jest pedagogiem w Instytucie Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

 

 

Andrzej Kacperek - urodził się w 1953 r. w Praszce. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. Studiował na Wydziale Grafiki w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1978 r. Miał prawie pięćdziesiąt wystaw indywidualnych oraz brał udział w wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Uczestnik wielu plenerów artystycznych.

 

 

Józef Panfil - urodzony w 1958 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom uzyskał w 1984 r. Uprawia malarstwo olejne i rysunek (pejzaż, portret, martwa natura). Prowadzi seminaria z malarstwa i rysunku na Wydziale Malarstwa Europejskiej Akademii Sztuk. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych - w kilku Galeriach BWA w Polsce, w Galerii Heer w Oslo (1998r.), Państwowej Galerii Sztuki w Toruniu (1999r.), Galerii Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim (2000r.) oraz ponownie w Galerii Heer w Oslo (2001r.). Wystawy zbiorowe z jego udziałem organizowane były w Polsce w kilkudziesięciu galeriach. Wystawy za granicą miały miejsce m.in. w Bonn, Santorini (Grecja), Oslo, Nowym Jorku. Artysta zdobył także wiele wyróżnień i nagród. Jego prace znajdują się w zbiorach wielu galerii oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce i zagranicą. Maluje cykle obrazów: widoki z pracowni, portrety, martwe natury, pejzaże polskie i pejzaże śródziemnomorskie, architekturę i wnętrza świątyń.

 

 

Informacja: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Działdowie